Historia

Drukuj
PDF
Krótki rys historii i działań Yacht Club'u "BEZAN"

Stowarzyszenie Yacht Club "BEZAN" powstało w czerwcu 1994 roku w celu integracji sympatyków i miłośników żeglarstwa pracujących na kopalni "Janina" a pragnących kultywować tradycje libiąskiego środowiska żeglarskiego. Klub powstał przy znaczącym wsparciu Związków Zawodowych istniejących w tym czasie na kopalni "Janina". Początkowy okres działalności to pozyskanie bazy nad Zalewem "Chechło " w "Trzebini oraz sprzętu pływającego jako pozostałości po wcześniej istniejącym na kopalni Klubie żeglarskim "Pagaj. Wiosną 1998 roku nowy Zarząd Klubu rozpoczął działalność statutową oraz organizację czynnego wypoczynku nad wodą zarówno nad zalewem "Chechło" jak i na Mazurach.

W pierwszym sezonie żeglarskim klub dysponował następującym sprzętem pływającym: dwoma jachtami kabinowym typu "Venus", jednym "El Bimbo" stacjonującymi na Mazurach oraz jachtem "Omega" na Zalewie Chechło. Znaczne zaangażowanie członków klubu i włożone środki na remont bazy i sprzętu pozwoliły na jego pełną i bezpieczną eksploatację podczas tego sezonu. Pierwszy udany sezon zaktywizował pozostałych niezdecydowanych byłych żeglarzy do wstępowania do klubu, który liczy już 30 żeglarzy i drugie tyle sympatyków.

Także aktywne wsparcie Związków Zawodowych i ich uczestnictwo we wszystkich akcjach i imprezach organizowanych przez klub spowodowało ,że klub stał się znaczącym w propagowaniu idei aktywnego spędzania wolnego czasu nad wodą.

Od początku istnienia klubu członkowie dużo czasu i energii poświęcają na poprawę warunków w bazie nad Zalewem "Chechło". Poczynając od ogrodzenia terenu ośrodka, doprowadzenia wody, uregulowania sprawy dostawy energii elektrycznej, zapewnienie pełnego dostępu do akwenu, zbudowanie pomostu pływającego. Zadbano także o bardziej estetyczny wygląd zewnętrzny. Poprawiono funkcjonalność zarówno pomieszczeń hangaru, świetlicy, sanitarnych i kuchni. Kolejne lata to nie tylko dbanie i remont dotychczasowego sprzętu ale przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa poprzez wymianę wszystkich kamizelek ratunkowych, kół ratunkowych ale i zakup nowego sprzętu w postaci dwóch rowerów wodnych, kajaka, łodzi wiosłowej, dwóch silników doczepnych do jachtów kabinowych.

Co roku od pierwszego sezonu żeglarskiego organizowane są szkolenia i kursy na stopnie żeglarskie. Systematycznie wzrasta ilość członków klubu,którzy właśnie poprzez szkolenia organizowane przez kadrę instruktorską naszego klubu zgłębili tajniki wiedzy żeglarskiej. Dzięki prowadzonej w tym okresie działalności szkoleniowej patenty żeglarskie uzyskało 90 osób z terenu Libiąża i jego okolic.

Baza nad Zalewem "Chechło" ma zapewniony dyżur bosmański w czasie całego sezonu od wiosny do jesieni i jest dostępna nie tylko dla członków klubu i ich rodzin ale także każdego pracownika Południowego Koncernu Węglowego S.A., który zechce skorzystać z terenu bazy i sprzętu pływającego.

Corocznie organizowana jest akcja spędzania w rejsach Mazurskich urlopu z wykorzystaniem posiadanych jachtów kabinowych. Ma ona wielu zagorzałych zwolenników, dla których zmagania z wiatrem i falą stanowią niezapomniane przeżycia.


Login